Wizz Air upravuje svoju prognózu zisku kvôli náročným podmienkam

– Európska nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air (WIZZ.L) vo štvrtok znížila svoju ročnú prognózu zisku pod očakávania analytikov. Dôvodom sú makroekonomické neistoty a náročné prevádzkové podmienky, čo spôsobilo pokles ceny ich akcií o 6,3%.

  Európske letecké spoločnosti hlásili tento štvrťrok silné výsledky, ale varovali pred nejasnou budúcnosťou vzhľadom na ceny leteckého paliva, problémy v dodávateľských reťazcoch a ekonomickú neistotu. Wizz Air tiež čelil problémom s motorom RTX (RTX.N) a očakával zníženie kapacity.

  Tento vplyv znížil ich odhad čistého príjmu na finančný rok na 350 až 400 miliónov eur (z pôvodných 350 až 450 miliónov eur).

  Prognóza odráža očakávania na druhú polovicu finančného roku do 31. marca vzhľadom na makroekonomickú neistotu a náročné podmienky z hľadiska infraštruktúry a bezpečnosti, povedal generálny riaditeľ Jozsef Varadi.

  Investor Jamie Lindsay z Artemis Investment Management uviedol, že toto by malo mať vplyv na konkurenciu a teda aj na ceny v lete 2024.

  NÁVRAT K RASTU

  Spoločnosť vykázala prevádzkový zisk 522,9 miliónov eur za šesť mesiacov do 30. septembra oproti strate 63,8 miliónov eur v predchádzajúcom roku. Varadi povedal, že výsledky zisku a príjmov odrážajú vyšší objem prevádzky a prácu a investície za posledné tri roky, pričom rezervácie na budúcnosť sú silné.

  Letecká spoločnosť plánuje do konca finančného roku 2024 dostať 21 lietadiel Airbus 321 neo a zabezpečila kompenzáciu od RTX za potrebu kontroly motorov na ich lietadlách.

  Varadi pre Reuters uviedol, že očakávajú, že na začiatku roku 2024 bude mimo prevádzky 45 lietadiel a rast bude obmedzený.

  Dodávateľ v oblasti letectva RTX uviedol, že bude potrebné vykonať kvalitné kontroly na 600 až 700 motoroch, čo pravdepodobne spôsobí uzemnenie niektorých lietadiel.