Wizz Air v decembri prepravil takmer 5 miliónov pasažierov

Wizz Air prepravil v decembri takmer 5 miliónov ľudí, využívajúc výhody svojho ambiciózneho expanzného plánu.

Tento maďarský letecký dopravca prepravil minulý mesiac 4,96 milióna pasažierov, čo je nárast oproti 4,18 milióna v decembri 2022, napriek rozšíreným tlakom na životné náklady ovplyvňujúcim Európu a konfliktom na Blízkom východe.

Napriek tomu, že obsadenosť letov – podiel obsadených sedadiel z dostupných – klesla o 2,4 percentuálneho bodu na 82,1 %, celková kapacita sedadiel vzrástla o približne 1,1 milióna na 6,04 milióna. Spoločnosť pokračovala v spúšťaní nových trás alebo pridávaní ďalších lietadiel k existujúcim základniam počas roku 2023, najmä na Blízkom východe a vo východnej Európe. Wizz Air privítal svojho 100-miliónového pasažiera v Poľsku minulý mesiac po pridaní dvanásteho lietadla na svoju základňu na letisku Chopin vo Varšave počas leta.

Medzitým dosiahla spoločná investícia Wizz Air-Abu Dhabi, ktorú vytvoril spoločne so spoločnosťou ADQ zo Spojených arabských emirátov, rekordný rok po zdvojnásobení počtu letov na 15 000 a prepravení viac ako 3 miliónov ľudí. Za celý rok 2023 vzrástlo počet pasažierov Wizz Air takmer o tretinu na 60,3 milióna, zatiaľ čo obsadenosť letov sa zvýšila o 4,1 percentuálneho bodu na 90,8 %.

Ruth Griffin, partnerka v oblasti voľného času v spoločnosti Gowling WLG, uviedla: „Akcionári budú iste spokojní s postavením podniku, pretože kríza nákladov na život pokračuje a povzbudzuje pasažierov hľadať cenovo dostupné možnosti cestovania, pričom otvorenie nových globálnych trás ďalej rozširuje rozsah a dosah leteckej spoločnosti.“

Na vrchole pandémie COVID-19 Wizz Air nakúpil lacné pristávacie sloty s nádejou na získanie vyššieho podielu na leteckom trhu, keď sa začali uvoľňovať cestovné obmedzenia.

Pod vedením generálneho riaditeľa a zakladateľa Jozsefa Varadiho, letecká spoločnosť plánuje mať do roku 2030 vo svojej flotile viac ako 500 lietadiel a ročne prepraviť 170 miliónov zákazníkov.

Varadi má dostať bonus vo výške 100 miliónov libier, ak cena akcií spoločnosti dosiahne 120 libier pred rokom 2028, čo by jej dalo trhovú hodnotu 12 miliárd libier.

Akcie Wizz Air boli v stredu poobede o 4,3 % nižšie, na úrovni 21,21 libry, a za posledných šesť mesiacov klesli približne o